Obrazek z walizkami i napisem czas na wakacje

Co zabrać na wakacje? Co spakować?

Pakowanie to zawsze najgorszy element wyjazdowy dla większości podróżnych. Czy na pewno wszystko mam? Co spakować? Istotne zwłaszcza przy urlopie z dziećmi. To bardzo szeroki temat, jednak spróbujemy wymienić najbardziej podstawowe elemety, o których nie możesz zapomnieć :) Wiadomo, jeżeli przygotujesz te rzeczy wczęsniej, zaoszczędzi Ci to stresu i zwykle pieniędzy (zwłaszcza przy zakupach przez internet, online). Skupimy się głównie na podróżowaniu po Europie i Polsce w porze ciepłej i bez uprawiania sportów specjalistycznych. Nie będziemy rozważać kwestii szczepień, wiz i zezwoleń.

Kiedy są wakacje?

Najpierw ustalmy kiedy są wakacje :) Wakacje to czas oczekiwany przez wielu z nas z niecierpliwością, okres, w którym możemy odpocząć, zwiedzać nowe miejsca i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Wakacje Letnie:

W większości krajów wakacje letnie rozpoczynają się wraz z końcem roku szkolnego, zwykle w czerwcu lub lipcu, i trwają przez okres wakacyjny, czyli około dwóch miesięcy. Terminy wakacji letnich mogą się różnić w zależności od kraju, regionu oraz kalendarza szkolnego.

Wakacje Zimowe:

Wakacje zimowe, zwane również feriami zimowymi, przypada na okres zimowy, zazwyczaj w styczniu lub lutym. Terminy ferii zimowych mogą się różnić w zależności od kraju i regionu. W niektórych miejscach ferie zimowe są krótsze, trwające tylko jeden lub dwa tygodnie, podczas gdy w innych mogą trwać nawet do kilku tygodni.

Inne Okresy Wakacyjne:

Oprócz wakacji letnich i zimowych, istnieją także inne okresy wakacyjne, takie jak wiosenne przerwy, ferie wiosenne czy ferie jesienne. Terminy tych przerw mogą się różnić w zależności od systemu edukacyjnego danego kraju.

Wakacje Dla Dorosłych:

dorosłych terminy wakacji mogą być różne w zależności od pracy, sezonu czy preferencji osobistych. Niektórzy pracownicy mogą mieć ustalone terminy urlopów w określonych miesiącach, podczas gdy inni mogą mieć elastyczność w ustalaniu dat wakacji.

Wakacje są czasem, kiedy możemy oderwać się od codziennych obowiązków, zrelaksować się i cieszyć się życiem. Niezależnie od tego, czy masz dzieci w szkole, czy pracujesz na pełny etat, warto planować wakacje z wyprzedzeniem, aby móc cieszyć się odpoczynkiem i relaksem w wybranym miejscu. Terminy wakacji mogą się różnić w zależności od kraju, regionu i systemu edukacyjnego, dlatego warto wcześniej zapoznać się z kalendarzem szkolnym i planować urlop zgodnie z dostępnymi terminami.

Dokumenty, pieniądze, bilet, telefon

Najważniejsze, bez tego nie wyruszysz, zwłaszcza za granicę. Najważniejszy jest portfel, a właściwie karty które w nim posiadasz. Do rzeczy:

dowód osobisty

- potwierdzenie tożsamości, przydatne zarówno w Polsce jak i za granicą. Należy sprawdzić datę ważności - istotne przy dalszych lotach, czasami wymagana jest ważność np. min. pół roku. Możliwe również posiadanie e-dowodu w aplikacji mObywatel na telefonie. Jednak polecamy mieć też go w wersji standardowej. Wersja elektroniczna (elektroniczny dowód osobisty) nie zawsze jest honorowana. Przy podróży za granicę zalecany również dla dzieci.

paszport

- omawiamy głównie podróże po Europie, gdzie większość kraji można odwiedzić bez paszportu przez obywatela Uni Europejskiej, ale nawet tu w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania czy Ukraina wymagane jest posiadanie paszportu. Również należy sprawdzić jego termin ważności i upewnić się czy nie jest wymagany dłuższa ważność. Paszport wyrabia się w urzędach dzielnicy lub miasta i zajmuje to standardowo około miesiąca. Jednak często zdarza się, że paszporty wyrabiane są szybciej, należy dopytać pracownika biura.

bilet lotniczy

- jeżeli podróżujemy samolotem lub bilet na pociąg czy autobus. Najlepiej pomyśleć o tym jakiś czas przed podróżą i nie zostawiać zamawiania biletów lotniczych na ostanią chwilę, ponieważ można wtedy zwykle sporo zaoszczędzić. Tanie wakacje, czyli również tanie bilety - to co najbardziej lubimy :) Na lotnisku należy pojawić się około 1,5h przed lotem. Pamiętajmy przy tym, żeby przewidzieć np. brak miejsc na parkingu obok lotniska. Pół godziny przed zamykane są bramki.

prawo jazdy

- potrzebne jeżeli przemieszczasz się samochodem lub innym pojazdem, lub gdy wypożyczasz auto na miejscu. W wypożyczalni samochodów często zniżki mają osoby z dłuższym stażem posiadania tego dokumentu. Oczywiście dostępny jest też w aplikacji gov, ale polecamy posiadanie też klasycznej karty.

karta EKUZ

- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza nasze ubezpieczenie za granicą. Wyrabia się ją Wojewódzkich Oddziałach NFZ. Wniosek EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ (wystawiany zwykle od ręki, jednak trzeba przewidzieć czas na czekanie w kolejce), wysłać online e-mailem lub pocztą tradycyjną. Ważność karty jest zależna od rodzaju zatrudnienia, statusu Emeryta, Rencisty czy Studenta. Kartę EKUZ można wyrobić również dzieciom. Każdy powinien posiadać swoją kartę. Przed wyjazdem sprawdż termin ważności karty. Podstawowe informacje możesz znależć na stronie rządowej EKUZ

legitymacja studencka

- warto również zabrać ze sobą. Honorowana również za granicą. Uprawnia do wielu zniżek podczas zwiedzania. Należy sprawdzić czy posiadamy aktualną naklejkę / hologram potwierdzającą status studenta. Niektóre uczelnie umożliwiają również wygenerowanie legitymacji studenckiej online. Dodatkowe zniżki są również możliwe przy posiadaniu karty ISIC

legitymacja szkolna / uczniowska

- zniżki na wejścia do takich obiektów w Polsce jak teatry, muzea, baseny, kina i wiele innych. Należy sprawdzić czy posiada aktualną pieczątkę

legitymacja osoby niepełnosprawnej

- niestety nie wszędzie jest honorowana, ale jednak warto zabrać. Powinna być w formie plastikowej karty (również posiada termin ważności) w przypadku podróży zagranicznych. Uprawnia do wielu zniżek / ulg, bezpłatnych wejść lub czasami umożliwia zabranie opiekuna. Wniosek o wydanie legitymacji o niepełnosprawności składa się do: powiatowy / miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Na podobnej zasadzie działa legitymacja emeryta czy rencisty

karta bankomatowa

- w dzisiejszych czasach niezbędna, no chyba, ze posiadasz ją w wersji wirtualnej w telefonie lub płacisz blikiem. Przy podróżowaniu po Europie zwykle nie jest konieczne wypłacanie gotówki z kantoru. Banki pobierają dość niewielkie opłaty i kursy są również dość przystępne. Możesz założyć również karte wielowalutową typu Revolut, aby zmniejszyć narzuty. Warto jednak pamiętać, że rodzaj karty liczy się np. przy wypożyczaniu samochodu. Wtedy zwykle preferowana jest karta kredytowa, nie debetowa i wyłącznie w formie klasycznej plastikowej karty. Należy sprawdzić wymagania na stronie konkretnej wypożyczalni.

telefon komórkowy

- tak jak już było wspomniane powyżej cześć dokumentów możesz posiadać również w aplikacji podpięte do profilu zaufanego. Dodatkowo telefon zwłaszcza z internetem pomoże Ci w orientacji w terenie, np dzięki Google Maps, gdzie można również zapisać plan swojej podróży. Warto przed wyjazdem zainstalować również np miejscowe aplikacje takie jak lokalna komunikacja miejska, firma oferująca przejazdy jak Bolt, FreeNow, Uber czy zwykła sieć taksówek itp.

gotówka

- nie jest konieczna, ale zawsze warto wziąć ze sobą, w szczególności kiedy udajemy się na urlop do mniejszych miejscowości zarówno za granicą (w Europie oczywiście głównie Euro) jak i w Polsce. Nie zawsze da się zapłacić kartą czy blikiem.

Walizki, torby, plecaki, bagaże podręczne

Teraz pora na może mniej niezbędne rzeczy, ale jadnak także potrzebne. Oczywiście ilość tych rzeczy i ich forma zależy od tego jaką ilością miejsca dysponujemy. Zwykle jesteśmy bardziej ograniczeni przy podróżach samolotem, ale również pociągiem czy autobusem. Przemieszczjąc się własnym samochodem wszystko zależy wyłącznie od pojemności bagażnika. W samolocie obowiązuje wiele ograniczeń co do wielkości bagażu i formy przewożonych rzeczy. Bagaż podręczny - zwykle plecak lub mała torba o wymiarach maksymalnych 40 x 30 x 20 cm, umieszczana pod siedzeniem przed nami lub w schowku. Walizka kabinowa zwykle na kółkach- zabierana razem z nami i umieszczana w szafce nad naszymi głowami, wymiary zwykle 55 x 40 x 23 cm. Bagaż rejestrowany - trzba go zdać przed lotem, nie jest trzymany razem z nami w kabinie. Wszystkie te dane mają formę jedynie wskazówki, należy sprawdzić dokładne wymagania na stronie naszego przewoźnika. Proszę pamiętać, że bagaż ma również ograniczenia wagowe. Poza tym nie wolno przewozić żadnych niebezpiecznych przyrządów np. gazu pieprzowego, ostych narzędzi itp. Ograniczona jest również ilość płynów, np. do 1 litra zapakowanego w przezroczysty woreczek strunowy w buteleczkach do 100 ml. Należy zaznaczyć, że płyny to również np. kosmetyki, pasty do zębów, musy owocowe, kremy z orzechów i wiele innych. Dobrze zostawmy podróż samolotem, bo to za szeroki temat i wymaga oddzielnego artykułu.

Gadżety, ubrania, kosmetyki

Prawie wszystko co może być przydatne w podróży :)

akcesoria dmuchane do wody

- jeśli wybierasz się na plażowanie warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w różne akcesoria dmuchane - tak zwane dmuchańce - ze względu na ich mały rozmiar po złożeniu i dużo niższe ceny w sprzedaży internetowej niż na straganie. Jest to niezbędnik przy podróżowaniu z dziećmi, ponieważ zwiększają ich bezpieczeństwo i widoczność w wodzie. Będą to np. rękawki, kółka, materace, ponton i wiele innych, wybór jest ogromny... Dodatkowo mogą się też przydać google / okularki i maski z rurką


ładowarki

- bez tego nasza elektronika długo nie wytrzyma. A zwykle mamy jej sporo. Przydatne będą też powerbanki, dodatkowe kable itp.


czapka, kapelusz

- niezależnie w jakiej porze roku podróżujesz jest to konieczna rzecz do zabrania. Zabezpiecza naszą głowę przed: promieniami słonecznymi, które mogą powodować udar słonewczny; wiatrem, który może wywołać migrenę, zapalenie zatok czy uszu lub po prostu zwykłe przewianie; zimnem, czyli odmrożeniami i dyskomfortem cieplnym. W okresie letnim warto, żeby czapka posiadała daszek lub rondo co dodatkowo ochroni naszą twarz.


krem z filterm

- i tu znowu niezależnie od pory roku. Tak zimą nasza skóra też jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Istotne zwłaszcza przy pierwszym opalaniu w sezonie, jasnej karnacji, chorobach skóry. Warto również zabrać też kosmetyki nawilżające i te które używamy na codzień najczęściej, np. żel pod prysznic, szampon, kosmetyki do makijażu i demkijażu...


odzież przeciwdeszczowa

- nie zawsze się przydaje, ale jak będzie potrzebna to lepiej ją mieć ze sobą. Często wystarczy zwykła kurtka przeciwdeszczowa, parasol lub płaszcz foliowy.


zabawki do piasku

- ech, ten złocisty piasek, kto chociaż raz nie wybudował zamku z piasku, niech pominie ten punkt. Dla dzieci, ale tak dorośli też mogą. Jest tego ogromny wybór: grabie, łopatki, wiaderka, foremki...


mini zabawki

- do zajęcia dziecka przy nudnej podróży samolotem, pociągiem, autobusem czy samochodem. Zajmują mało miejsca, a zapewniają wiele godzin zabawy. Dobrze, żeby była to też jakaś nowa zabawka, jeszcze nie używana, żeby zwiększyć zainteresowanie i atrakcyjność. Są to zwykle dość tanie rzeczy, a jak przydatne :)


książka

- wiem, że już trochę wyszły z użycia, ale jednak co to jest za przyjemność leżeć na plaży z książką w ręku gdy słońce grzeje nasze plecy. Zwykle widoczność druku w słońcu jest lepsza niż z ekranu. Wersja dla dzieci to może być np. kolorowanka

A po wakacjach książkę możemy sprzedać :) O tym gdzie sprzedać książki przeczytasz w innym naszym artykule.


poduszka

- jeżeli przemieszczanie się usypia nas (oczywiście jeśli nie jesteśmy kierowcą) lub dziecko to warto mieć ze sobą też poduszką dla większego komfortu. Może to być zwykła poduszka lub taka pod szyję, typowo podróżna.


ubrania

- no może się przydadzą :) weźmy piżamę, kąpielówki, letnie ciuchy (jakieś efektowne letnie sukienki dla pań) i coś cieplejszego na wieczór. I wygodne buty! Jeżeli jedziemy nad morze to trzeba też sprawdzić czy konieczne będą buty do wody. Ochronią nas np. przed jeżowcami. W hotelu pod prysznicem i na plaży przydadzą się też klapki.


Jest tego jeszcze wiele, jednak starliśmy się wybrać z tego rzeczy najważniejsze. Chociaż ponoć najważniejszy jest dobry humor :) Tak więc, życzę Wam udanych, bezstresowych i słonecznych wakacji.

#torebka  #naplażę  #latnie  #piżama  #kapelusz  #klapki  #ręcznik