Matura, nazywana także egzaminem dojrzałości, to jeden z najważniejszych sprawdzianów w życiu każdego ucznia kończącego szkołę średnią. Nie jest to jednak egzamin obowiązkowy. Wyniki tego egzaminu mają kluczowe znaczenie dla przyszłości absolwentów, gdyż decydują o możliwości podjęcia studiów wyższych oraz dalszej kariery zawodowej. Bez matury nie mamy możwliwości podjęcia studiów wyższych.
Struktura i przebieg matury
Matura w Polsce składa się z części obowiązkowej i dodatkowej. Każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego obowiązkowa jest także część ustna z języka polskiego i języka obcego bez określania poziomu. Uczniowie mają także możliwość wyboru przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym, takich jak biologia, chemia, fizyka, historia czy geografia. Wybór ten często jest uzależniony od wymagań uczelni, na które kandydat chce aplikować. Każda uczelnia sama ustala wymagania co do rekrutacji, więc należy wcześniej sprawdzić co jest istotne przy wyborze danej uczelni i danego kierunku. Może to się różnić nawet pomiędzy różnymi miastami dla tych samych kierunków.
Kiedy są matury 2025? Terminy egzaminów maturalnych
Terminy egzaminów maturalnych 2025: główna sesja egzaminacyjna rozpocznie się 5 maja 2025 roku i obejmuje:
Matura z języka polskiego 2025
5 maja: język polski (poziom podstawowy) - egzamin obowiązkowy
Matura z matematyki 2025
6 maja: matematyka (poziom podstawowy) - egzamin obowiązkowy
Matura z języka obcego 2025
7 maja: język obcy nowożytny, np. język angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, włoski itp. - egzamin obowiązkowy
Pozostałe egzaminy maturalne 2025
9 – 24 maja: egzaminy ustne i dodatkowe na poziomie rozszerzonym.
Kiedy będą wyniki matur?
Wyniki głównej sesji majowej i czerwcowej zostaną ogłoszone 8 lipca, a wyniki egzaminów poprawkowych — 10 września. Jest to wyczekiwany moment dla maturzystów. Mają wtedy kilka dni na podjęcie decyzji, gdzie składają dokumenty. Aby zapisać się na studia, należy uzupełnić wyniki matur na stronie rekrutacyjnej uczelni i zgłosić chęć przystąpąpienia do rekrutacji w formularzu rekrutacyjnym, np. przez internet.
Kiedy są egzaminy poprawkowe z matury i dodatkowa sesja maturalna? Terminy egzaminów poprawkowych i dodatkowych
Pamiętajcie, że jeżeli podwinie Wam się noga lub zdarzy coś losowego to możecie przystąpić do dodatkowej sesji maturalnej i do jednego egzaminu poprawkowego. Dla osób, które nie będą mogły przystąpić do egzaminów w głównym terminie, przewidziano sesję dodatkową od 3 do 17 czerwca. Natomiast egzaminy poprawkowe odbędą się 19 sierpnia (pisemne) oraz 20 sierpnia (ustne). Do matury można również przystąpić w kolejnym roku.
Zmiany w podstawie programowej matura 2025
Co roku, jak i w tym kryteria egzaminów lekko się zmieniają. Matura 2025 przynosi również nowe zmiany, które mogą wpłynąć na przebieg egzaminów oraz przygotowania maturzystów. Postaramy się przedstawić najważniejsze informacje dotyczące modyfikacji w podstawie programowej oraz nowości w ocenianiu prac egzaminacyjnych. Zmiany w podstawie programowej wprowadzono rozporządzeniem Ministra Edukacji z czerwca 2024 roku. Od 1 września 2024 roku dołożono aktualizacje wpływające na podstawę programową. Zmniejszono objętość podstawy o około 20%. Najwięcej zmieniono w kryteriach egzaminu z języka polskiego. Lista obowiązkowych lektur została skrócona z 53 do 34 utworów. Usunięto np. utwór Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod" oraz średniowieczną legendę: "Legenda o św. Aleksym". Na maturze nie będzie pytań z lektur ze szkoły podstawowej. Jeżeli chodzi o ogólne zasady matury to m.in. zrezygnowano z wstępnych deklaracji maturalnych składanych we wrześniu. Teraz maturzyści składają ostateczne deklaracje przedmiotów na początku roku kalendarzowego. W 2025 roku mieliśmy możliwość składania dokumentów do 7 lutego 2025. W deklaracjach maturzyści potwierdzają jakie przedmioty zamierzają zdawać na poziomie rozszerzonym. Każdy zdający musi przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, jednak nie musi uzyskać minimum 30% punktów z tego egzaminu. Centralna Komisja Egzaminacyjna planuje wprowadzenie wprowadzenie nowości w ocenianiu prac maturalnych, takich jak cyfrowe ocenianie prac maturalnych.
Przygotowanie do matury 2025
Proces przygotowań do matury rozpoczyna się tak naprawdę już na początku szkoły średniej. Wybieramy profile edukacji i poziom nauczania różnych przedmiotów. Jednak oczywiście najbardziej intensywny okres nauki przypada na ostatni rok szkoły średniej. Czym bliżej do matury tym bardziej czujemy presje nauki i nie mamy już innego wyjścia jak się za nią zabrać :) Uczniowie mogą korzystać z wielu materiałów przy samodzielnej nauce lub ze wsparcia od bardziej doświadczonych osób, nauczycieli, korepetytorów, starszych kolegów czy rodziców. Wśród pomocy maturalnych znajdują się: kursy przygotowawcze do matury, korepetycje indywidualne i grupowe oraz wiele materiałów edukacyjnych, np. repetytoria maturalne, zbiory zadań, książki i arkusze egzaminacyjne z lat ubiegłych dostępne na stronie Komisji Edukacyjnych. Dobrą praktyką jest regularne rozwiązywanie testów maturalnych oraz udział w próbnych egzaminach organizowanych przez szkoły. Dzięki temu maturzyści mogą ocenić swój poziom wiedzy i oswoić się z formą egzaminu. Warto skupić się na aktualnym zakresie materiału oraz korzystać z dostępnych narzędzi wspomagających naukę. Można odwiedzić bibliotekę, antykwariat czy szukać informacji online. Swoje wątpliwości oraz napotkane problemy w trakcie nauki konsultacjcie z nauczycielami oraz bierzcie udział w zajęciach dodatkowych zwłaszcza z przedmiotów rozszerzonych. Nie traktujcie matury tylko jako stresującego egzaminu, ale również jako szanse na wykazanie się zdobytą wiedzą i umiejętnościami oraz na początek dorosłego, samodzielnego i niezależnego życia. Odpowiednie przygotowanie do egzaminów pozwoli Wam drodzy maturzyści na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników. A zdobyta wiedza pomoże Wam również na studiach.
Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?
Poniżej przedstawiamy kilka porad odnośnie radzenia sobie ze stresem. Najlepiej nauczyć się tych metod jeszcze sporo przed maturą, żeby nauka i egzaminy próbne nie sprawiały nam trudności. Stres potrafi nas sparaliżować, a tego nie chcemy.
- Dobrze zaplanuj naukę – Stworzenie harmonogramu powtórek pomoże uniknąć paniki w ostatnich dniach przed egzaminem. Planowanie małych kroków i uporządkowanie materiału pozwala nam na rozluźnienie atmosrfery nauki.
- Zadbaj o odpoczynek – Sen i relaks są kluczowe dla efektywnej nauki i dobrego samopoczucia. Człowiek wypoczęty łatwiej skupia się na materiale i nauka jest szybsza.
- Praktykuj techniki relaksacyjne – Medytacja, głębokie oddychanie, sport czy spacer na świeżym powietrzu mogą pomóc zredukować napięcie oraz dodatkowo wspomogą zdrowie Twojego organizmu.
- Unikaj nadmiernej presji – Nie porównuj się z innymi i skup się na własnych postępach. Każdy jest inny i i nie musimy być najlepsi. Ważne jest, żebyśmy spełniali własne marzenia, a nie wymagania innych.
- Zdrowo się odżywiaj – Pełnowartościowa dieta wspiera koncentrację i sprawność umysłową. Uwzględnij w swojej diecie orzechy, ryby, warzywa i zapewnij różnorodność posiłków.
- Bądź pozytywnie nastawiony – Wierzenie w swoje umiejętności pomaga podejść do egzaminu z większym spokojem, ułatwia skupienie, a dzięki temu unikamy pomyłek i osiągamy lepsze wyniki.
Życzenia dla maturzystów!
Drodzy Maturzyści! Życzymy Wam powodzenia na egzaminie dojrzałości! Niech ten czas będzie dla Was okazją do pokazania wiedzy i umiejętności, które zdobyliście przez lata nauki. Mamy nadzieję, że stres nie przeszkodzi Wam w osiągnięciu najlepszych wyników, a spełnienie marzeń o dalszej edukacji i karierze będzie w zasięgu ręki. Trzymamy za Was kciuki i wierzymy w Wasz sukces!
Podsumowanie matur 2025
Zdanie matury otwiera przed nami wiele drzwi do dalszego rozwoju i edukacji, tzn. możliwość rozpoczęcia nauki na studiach wyższych. Wyniki egzaminu są jednym z głównych kryteriów rekrutacyjnych na uczelniach, a wysokie wyniki mogą zwiększyć szanse na dostanie się na wymarzone kierunki. Dla wielu osób egzamin dojrzałości jest również testem samodyscypliny, planowania i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Odpowiednie przygotowanie i świadome podejście do nauki mogą znacząco zwiększyć szanse na sukces. Matura to jeden z trudniejszych egzaminów w życiu młodego dorosłego człowieka, ale pamiętajcie też, że życie nie kończy się na maturze, są też rzeczy ważniejsze. Choć egzamin ten bywa stresujący, to dla wielu osób stanowi przepustkę do dalszej edukacji i kariery zawodowej. Warto więc potraktować go jako wyzwanie, które może przynieść liczne korzyści w przyszłości.
*Podczas pisania tego artykułu korzystaliśmy m.in. z informacji zawartych na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej CKE i zawartych w Dzienniku Ustaw w Rozporządzeniu Ministra Edukacji (aby dowiedzieć się więcej polecamy również tam zajrzeć) oraz naszego doświadczenia w podchodzeniu do tego egzaminu :)
#książka #podręcznik #radzenieSobiezSstresem #repozytoriumMaturalne #matura2025
Przykłady:
Autor: mamrzeczy.pl